اتاق فرار هابازی

5 سطح رتبه بندی اتاق های فرار از دیدگاه خدایان

رتبه بندی بازی های اتاق فرار با الهام از خدایان ایران باستان

رتبه بندی اتاق های فرار در سایت “ایران اسکیپ” بر پایه الهام از خدایان ایران باستان شکل گرفته است.

در این رتبه بندی شما معیار عددی برای سطحبندی بازی ها نمی بینید و هر بازی با یک نشان که قابلیت ارتقا به نشان های بالاتر را دارد، نمایش داده می شود.

اولین جایگاه در سطحبندی اتاق های فرار با نشان آذر، ایزد آتش مشخص می شود.

خدای آتش
آذر

آذر ایزد آتش:

آتش یکی از عناصری است که ایرانیان باستان آن را می ستودند. آتش در اوستا آتار، آدُر و در ادبیات امروزی آذر خوانده می شود. فرشته نگهبان آتش در ادبیات فارسی آذریزاد (آذر+ ایزد به معنای آتش + الهه) معروف است.

به دلیل اهمیت این مقام، آذر را پسر اهورامزدا نامیده اند. در آیین باستانی ایرانیان برای آرام کردن فرشته آتش، چوب های معطر یا چوب صندل را در آتشکده ها و آتشدان خانه ها به کار می بردند.

آتش در دین زرتشتی نشانه پاکی و راستی است و اردیبهشت (در فارسی دومین ماه تقویم شمسی) نگهبان آن است. افسانه های کهن ایرانی کشف آتش افروختن با دو سنگ را به هوشنگ، پادشاه پیشدادیان نسبت می دهند.

آتار یا آذر گُشاسب خدای آتش ایرانی که اسبی قدرتمند دارد. او با آژی دهاک، اژدهای بزرگ آسمان می جنگد.
شخصی که مسئول نگهبانی از آتش بود «عطربان» نام داشت.
کمک فوری، زندگی آسان، حکمت، پاکی، زبان فصیح، خِرَد، آگاهی از ذهن، صداقت پایدار، شجاعت و مردانگی و نیز فراوانی فرزندان و امنیت ملکوت از فضیلت‌هایی است. که آذر به پرستندگان خود عطا می کند.

خدای آتش در پیروزی بر دیو خشکسالی، آپوش، به یاری ایزد تیشتر می آید و با کمک هم خشکسالی را از بین می برند.
جشن آذرگان آیینی در پرستش ایزد آتش است. گل آفتابگردان یکی از نمادهای این شخصیت اساطیری کهن ایرانی است. آتش در اساطیر ایرانی عنصری است که فسادپذیر نیست و تصفیه کننده سه عنصر اصلی دیگر جهان یعنی آب، خاک و هواست.

آتش در باور زرتشتیان نماد روشنایی و پاکی است و از خرد و اندیشه ساخته شده است. هر انسانی باید آتش ذات خود را با هوشیاری و درستی شعله ور نگه دارد و با نور اهورامزدا نزدیک و یکپارچه کند.

به طور خلاصه، آذر ایزد آتش در اعتقادات زرتشتی به عنوان نمادی از نور، آتش، گرما، و دما شناخته می‌شود و نقش مهمی در حفظ تعادل و نظم در جهان و زندگی انسان‌ها دارد.

به همین علت ایران اسکیپ از این نماد، به عنوان اولین جایگاه در رتبه بندی خود استفاده کرده است تا اتاق های فرار شروعی آتشین برای کسب سطح های بالاتر داشته باشند.

مواردی که هر اتاق فرار برای ساخت و اجرا و نیز کسب این نشان، نیازمند است شامل: وجود سناریو، پیش درآمد، وجود منطق داستانی، وجود معما، سلامت قفل ها، توضیحات قوانین اولیه بازی، رعایت موارد ایمنی در دکور  و وجود معما می باشد.

نشان دوم مربوط به خدای باد، وایو می باشد.

خدای جنگجو
وایو

 وایو، ایزد باد:
ایزد وایو یا وای، خدای باد و یکی از قدیمی ترین خدایان هند و ایرانی است. در اوستا از او با نام ایزد وای یاد شده است.

وایو از یک نفس غول پیکر ایجاد شده است. همان غولی که دنیا روی بدنش ساخته شده است! اسطوره‌های قدیمی می‌گویند که وایو سوار بر کالسکه‌ای است که بیش از هزاران اسب آن را حمل می‌کنند و هنگام حرکت، نورهای درخشانی ایجاد می‌کنند.

او همچنین کسی است که هر روز خورشید را برمیگرداند و این قدرت را دارد که فقط با دمیدن در سرزمین ها همه چیز را نابود کند.وایو بین آسمان و زمین و بین قلمرو مزدا و اهریمن سلطنت می کند و دارای ماهیت دوگانه خیر و شر است. گاهی مخرب و گاهی سازنده است و یک شخصیت کاملاً خوب یا بد نیست.

او سرچشمه نسیم ملایم و آرامی است که لطافت و باروری را پخش می کند و طوفان های ویرانگر و هولناکی را نیز به راه می اندازد. او نه متعلق به آسمان است و نه زمین و آزادانه بر سلطه بین آن دو حکومت می کند.

او به عنوان یک جنگجوی سرسخت با سلاح های طلایی و نیزه ای فوق العاده تیز به تصویر کشیده شده است که با نیروهای تاریکی مبارزه می کند، آنها را پراکنده کرده تا نظم را حفظ کند، اما می تواند با تغییر به یک حریف قدرتمند برای نیروهای نور تبدیل شود.

اکنون که متوجه شدیم وایو چقدر می‌تواند ترسناک باشد. اما گفته می شود؛ وایو تصمیم گرفته است طرف اهورامزدا را انتخاب کند و کارهای خوبی انجام دهد!
امتیازات نشان وایو به شرح زیر است: وجود هدف در سناریو ، نورپردازی، وجود قفلهای متنوع، خلق کاراکتر، دکور و فضاسازی مرتبط با سناریو، شروع و پایان صحیح، مدیریت درست زمان، نمایش صحیح، سلامت دکور، وجود هینت منطقی

در تصویر زیرجزئیات اخذ نشان آذر و بهرام را مشاهده می فرمائید.

نشان آذر و بهرام

لازم به توضیح است، بازی برای اخذ نشان ایزد آتش باید تمام امتیازات و برای اخذ نشان ایزد باد، علاوه بر امتیاز نشان آذر باید حداقل 8 امتیاز از این نشان را دریافت کند.

سومین نشان رتبه سطحبندی بازی های اتاق فرار در ایران اسکیپ، بهرام یا خدای جنگ نام دارد.

Screenshot 20240311 094037 1
بهرام

بهرام، ایزد جنگنجو:

خدای پیروزی ایرانی باستان بهرام نامیده می شود که او را با ده چهره و هویت مختلف یاد می کنند که بسته به موقعیت های مختلف ظاهر می شود. هیچ کس نمی داند او واقعاً چه شکلی است، مثلاً می گویند چهره اول او مانند یک تندباد است، چهره دوم یک گاو نر با گوش های زرد و شاخ های طلایی است.

از چهره های دیگر او نیز می توان به اسب سفید، شتر، گراز وحشی قوی اشاره کرد که می تواند بلافاصله دشمنان را بکشد. در چهره ششم بهرام پسری 15 ساله است که در آیین زرتشتی سن ایده آلی است که بزرگسالی در آن آغاز می شود.

او همچنین یک پرنده، یک قوچ وحشی، یک بز نر و در نهایت یک مرد قوی با شمشیری در دست است.
بهرام خدای جنگجویان و فاتحان و پیروزی بر دیو است.
بهرام قدرتمندترین و مدبرترین یازاتا است. او خدای جنگ و پیروزی و زنده کننده جهان است.
قدرت او باعث محبوبیت او در میان سربازان شد و آنها او را ستایش کردند و از او در جنگ ها کمک خواستند.
ایزد بهرام قدرتمند است و شجاعت می بخشد و دارای صفاتی شبیه به ایزد مهر است که حافظ وطن و ملکوت است.

ویژگی دیگری که ایزد بهرام را به ایزد مهر شبیه می کند، همراهی بهرام با بینایی و بصیرت است.
مهمترین مأموریت بهرام محافظت از موجودات پاک در برابر اهریمن و مبارزه با دشمنان برای پیروزی اهورامزدا است. پس ناگفته نماند که بهرام رزمنده ای است که به طرف خوب کمک می کند تا در جنگ ها پیروز شود.

شرایط کسب نشان ایزد جنگ، بهرام بدین شرح می باشد.: شخصیت پردازی، وجود پازل ادونچر، برقراری ارتباط با دکور، کاستوم بازیگر، عدم وجود المان غیر مرتبط، انتقال سناریو در طول بازی، تنوع در معما، ایجاد تنوع در فضاهای بازی

اما نشان بعدی که نسبت به سه نشان قبلی سطحی بالاتر دارد، الهام گرفته از میترا، الهه نور و روشنی است.

Screenshot 20240311 094047
میترا

میترا، خدای نور و روشنی:

شناخته شده ترین خدای ایرانیان باستان میترا است که در تاریکی بر روی کالسکه می درخشد. او مسلح به نیزه نقره ای، کمان های طلا، خنجر و برجسته ترین سلاح های خود به تصویر کشیده شده است.

چهار اسب فناناپذیر سفید، کالسکه او را حمل می کنند و تمام زشتی ها را با شجاعت طی می کنند. به همین دلیل میترا به دلیل توانایی خود در ایجاد صلح به جهان و روشنفکری مردم برای دیدن مهربانی اهورامزدا، خدا شناخته شده است.

او به عنوان خدایی که نظم کیهانی را کنترل می کرد، مسئولیت حفاظت و توزیع فیض الهی را بر عهده داشت.

در اساطیر ایرانی، مهر یا میترا خدای وفاداری، پیمان و جنگ است. او به عنوان محافظ خانواده، پایتخت و پادشاهی و به عنوان نورگر نور شناخته می شود و گفته می شود که میترا هیچ والدینی ندارد و از کوه به وجود آمده است، و آلبورز زادگاه وی محسوب می شود.
داستان تولد میترا کاملاً شبیه به آتنا است. بر خلاف کودکان عادی، میترا از یک سنگ متولد شد. در داستانهای اساطیری و تصاویر میترا، او همیشه با مار همراه است که نمادی از زمین است، برخلاف سایر عقاید که مارها در آن ها نماد ترفند و سحر و بدبختی هستند.

در میترایسم، مارها پذیرفته و گرامی می شوند. همچنین ، میترا با شیر در کنار او قدم می زند، که نمادی از قدرت، نور و خورشید است.

داستان های قدیمی می گویند که میترا کسی است که باعث می شود فصول بگذرد و زمان خود را ادامه دهد. او با گاو نر می جنگد که یک عامل آسیب پذیر است و آن را می کشد. سپس سال تجدید می شود و زمستان به پایان می رسد. اگر به پارسه یا تخت جمشید بروید، می توانید تصویر نبرد یک شیر را با یک گاو و کشته شدن گاو مشاهده کنید. اینگونه است که خورشید بر تاریکی غلبه می کند.

میترا در شب یلدا متولد شد. شبی که جایگاه ویژه ای در بین ایرانیان دارد. در طولانی ترین شب سال، ایرانیان بیدار می مانند و جشن می گیرند و منتظر پیروزی نور بر تاریکی و تولد خورشید هستند.

مواردی که برای کسب نشان میترا باید رعایت شود عبارتند از: خلاقیت در ساخت اِلِمان ها، ریتم بازی، موسیقی متفاوت در هر فضا، ایده نو در داستان، نمایش غیرقابل پیش بینی، نداشتن نقطه ابهام در سناریو، انتقال صحیح و منطقی هینت، وفاداری به ژانر بازی

در تصویر زیر معیارهای سطحبندی در نشان های بهرام و میترا را مشاهده می کنید.

Frame3274 2

برای اخذ نشان ایزد جنگ و ایزد روشنی، کسب امتیازات دو نشان قبلی و اخذ امتیاز حداقل 7 برای این دو نشان الزامی است.

آخرین و برترین نماد سطحبندی، نشان آناهیتا است.

Screenshot 20240311 094055آناهیتا الهه آب:

آب از گذشته های دور در میان ایرانیان مقدس بوده و مایه حیات و زایش طبیعت به شمار می رفته است. جایی که رودخانه ها می گذرند و گوش های شما را با موسیقی هیجان انگیز و در عین حال آرامش بخش خود پر می کنند، آناهیتا آنجاست تا همه ناخالصی ها را در آغوش گرفته و هر موجودی را پاکیزه کند.

آناهیتا مادر همه موجودات است. او به جهان جان می بخشد و از موجودات بی گناه اهورامزدا محافظت می کند. او سرپرست زنان باردار است و به آنها کمک می کند تا فرزندان صالح به دنیا بیاورند.او کسی است که از زنان جوان مراقبت می کند و از آنها در برابر متخلفان محافظت می کند.

در اساطیر ایرانی، در زمان تسخیر اعراب، دختر جوان پادشاه ایران برای حفظ حیثیت خود از لشکر عرب می گریخت و آناهیتا کسی است که از او محافظت می کند و در کوه چاک چاک یزد به او خانه می دهد. بنابراین زنان به آناهیتا خیلی احترام می گذارند!

آناهیتا به معنی «پاک و بی آلایش» مانند آب است.
از زمان اردشیر دوم یا اردشیر دوم، آناهیتا چنان اهمیت یافت که آتشکده ای به نام او ساخته شد. در توصیفات بعدی از او به عنوان نگهبان تمام آب های روی زمین یاد می شود. آناهیتا حافظ اموال، خانه ها، ملت، زندگی، کیهان و پادشاهی ایران است.

این ایزدبانو در نقش برجسته نقش رستم یکی از مقاصد گردشگری استان فارس به تصویر کشیده شده است.

آناهیتا ویژگی های مشترکی با آفرودیت، الهه عشق و باروری در اساطیر یونان دارد.

عوامل تاثیر گذار در این رتبه: داشتن چالش داستانی، داشتن اتاق انتظار مناسب در ابتدا یا در انتهای بازی، میزان شبیه سازی به واقعیت، رعایت لهجه یا گویش کارکترهای بازی، وجود قفل های خاص یا دست ساز، داشتن موسیقی اختصاصی، داشتن پوستر و تیزر اختصاصی، خلق چالش متناسب در روند بازی، طراحی کاستوم اختصاصی و پیاده سازی ایده نو در گیم پلی می باشند.

شرایط اخذ نشان آناهیتا را در تصویر زیر مشاهده می فرمائید.

Frame3275 1

اخذ نشان برتر یعنی نشان آناهیتا مستلزم اخذ امتیازات نشان های قبلی و همچنین 8 امتیاز ار شرایط این نشان می باشد.

در این مقاله با پنج سطح رتبه بندی اتاق های فرار و معیار انتخاب با الهام از خدایان ایران باستان آشنا شدیم.

لازم است بدانید که بازیهایی که در سطحبندی با نشان های آذر، وایو، بهرام و میترا قرار می گیرند، می توانند با مشاوره از تیم بازیسازی ایران اسکیپ سطح خود را ارتقا دهند.

مشاهده بیشتر

مهسا

در میان این و آن، فرصت شمار امروز را...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا